Historie Markvarec
Obec se nachází 13 km od Loun v nadmořské výšce 408m. Název obce se odvozuje od svého pravděpodobného zakladatele Markvarta (původně tedy Markvartice). O původu a založení obce se nezachovaly žádné zprávy. První písemná zpráva se datuje rokem 1420 a dokládá, že Markvarec byl majetkem kláštera benediktinů postoloprtských. V knížecím archívu roudnickém se zachoval list německého císaře Zikmunda ze 16.května 1420, kterým se zastavují vesnice kláštera postoloprtského Solopysky a Markvarec Herbortovi z Kolovrat, jemuž patřilo panství ročovské, ale je téměř jisté že existoval dávno před tímto datem.
Dalšími majiteli Markvarce byli například Jakeš z Markvarce, r.1476 Purkart a Jetřich z Kolovrat, Svatoš měšťan ze Strašecí, Václav Berounský měšťan ze Slaného, který prodal dvůr v Markvarci dne 28.září 1498 urozenému panoši Lukáši Doubkovi z Rybňan.
Poté vlastnili Markvarec Kolovratové, kteří ho připojili k rozsáhlému panství kolem hradu Pravda. Dne 11.října 1524 postoupil Jan z Kolovrat a na Mašťově list císaře Zikmundana Solopysky a Markvarec, jakož i majestát krále Vladislava na též vsi Děpoltovi z Lobkovic a na Chlumci. Asi v polovině 16.století přestala být Pravda obyvatelná a centrum panství se přesunulo na divickou tvrz a posléze na cítolibský zámek.
Po třicetileté válce, v roce 1654, byl Markvarec v sutinách. Hospodařil zde pouze jeden sedlák a několik chalupníků. Na konci 17. století už bylo ale osídleno 15 statků.
Školní expozitura byla v obci zřízena v roce 1901 (uzavřena v roce 1946). Nejstarším spolkem byli hasiči, založení roku 1908. Nejvíce obyvatel žilo v této vždy české obci v roce 1930 – celkem 209.
Pod obecní úřad Hřivice patří Markvarec od roku 1960.
Památky : Kaplička uprostřed návsi se zvoničkou z 19.století ( bývala v ní socha sv.Jana Nepomuckého). Před obcí stojící kamenný kříž s reliéfem Bolestné Panny Marie též z 19.století. Před knihovnou je pomník obětem první světové války.
Stránka sestavena z materiálů Okresního archivu v Lounech a archivu týdeníku Svobodný hlas.