Svátek

Svátek má Otýlie

Aktuální počasí

Počasí dnes:

28. 1. 2021

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Zobrazit více ...

MEDIÁLNÍ PARTNER OSLAV:

radio Blaník

Víkendové tipy na rádiu Blaník

 

ROPROP Severozápad

Kudy z nudy - odkaz

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Obec Markvarec ležící na severovýchodním svahu , tzv. markvareckého vrchu. Nejvýše položená obec Lounska (408 metrů nad mořem), malebně zasazena na okraji mohutného lesního porostu.

Nadmořská výška umožňuje jedinečný pohled na Středohoří i Krušné hory, zvláště pak, vystoupá-li návštěvník lesními cestami nad obec. Výhled je stavěn do podoby písmene "T", umožňuje také pohled na vsi Podlesí - Konětopy a Solopysky.

Ve vsi jsou hojně zachovány stavby z opukového kamene, které rovněž přispívají k příjemným procházkám, navíc se markvarečtí (i přistěhovalci) o své domy velmi pečlivě starají. Z historických domů si může návštěvník prohlédnout zvoničku, jednotřídní školu z r. 1901, která dnes slouží Místí lidové knihovně a příležitostným společenským a kulturním akcím, a schwarzenberskou myslivnu na okraji obce směrem do Konětop.

Markvarec čítá 53 čísel popisných, ovšem přibližně stejný počet chat. Především v létě se počet obyvatel několikanásobně zvětšuje. K rekreaci je možné využít koupaliště pod lesem a především relaxovat procházkami v lese.

Při příznivých sněhových podmínkách jsou lesní cesty rájem běžkařů.

Žlutá turistická značka dovede turisty na nedaleký Výrov, který umožňuje pohled na Třeskonice.

V neposlední řadě je Markvarec velkou výzvou pro cyklisty, pokud chtějí změřit své fyzické síly, doporučujeme nejobtížnější trasu z Tuchořic. Pokud se cyklistům podaří bez obtíží zdolat Markvarec z kterékoli strany, zvítězili.

V budoucnosti si tuto malebnou obec jistě vyberou ke svému životu lidé, kteží touží po klidném bydlení v romantickém prostředí.

Připtavila: Jaroslava Lapková