Svátek

Svátek má Otýlie

Aktuální počasí

Počasí dnes:

28. 1. 2021

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Zobrazit více ...

MEDIÁLNÍ PARTNER OSLAV:

radio Blaník

Víkendové tipy na rádiu Blaník

 

ROPROP Severozápad

Kudy z nudy - odkaz

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Historie Hřivice

Obec se nachází 9 km jihozápadně od Loun v nadmořské výšce 270 m. Jméno obce pochází z vlastního jména Hříva.


Ves Hřivice se připomíná poprvé r.1316, kdy vladyka Petr z Hřivic byl pohnán k soudu Daliborem z Kozojed za to, že se svým bratrem Přibíkem vyplenili jeho tvrz. Z dalších majitelů jsou zmiňováni r.1318 Vavřinec a Zdeslav z Hořan , koncem 14.století Slach a Oldřich z Hřivic, před husitskými válkami Jan a Martin a po nich Litolt z Hřivic. R.1535 je poprvé zmínka o tvrzi ve Hřivicích. Zachovaná kupní smlouva z roku 1572 mezi Kateřinou Močidlanskou a Jiřím Horou z Ocelovic přináší další podrobnosti. Tvrz stávala ve dvoře a měla věžovitou podobu (zbořena byla koncem 17.století) a v okolí byly vinice. Ještě v témže roce přecházejí Hřivice do majetku Šebestiána z Vřesovic. Ten připojil tvrz s jedenácti grunty k Novému hradu, s nímž byly spojeny až do zrušení roboty.

Na východě obce stávala osada Babylon, která zanikla za třicetileté války. V té době byly Hřivice vypáleny a ještě v roce 1672 zde žilo pouze 27 lidí. Roku 1767 koupili celé panství Schwarzenbergové. V roce 1724 byl na místo vyhořelého starého kostela postaven nový, zasvěcený sv.Jakubu. Zvonice naproti kostelu je ještě staršího data.

Škola ve Hřivicích byla postavena r.1801. Nejstarším spolkem v obci jsou hasiči, založení roku 1882. V roce 1898 byla otevřena pošta a koncem 19.století zde pracoval lékař. Od 19.století chmelařská obec byla vždy česká. Za první republiky zde byla četnická stanice muzeum a knihovna. Nejvíce obyvatel zde žilo v roce 1940 – celkem 853 ve 159 domech, v té době zde bylo 16 obchodů.

V letech 1859 až 1923 zde žil hřivický rodák Karel Kádner, spisovatel a hudební skladatel. Psal básně věnované převážně mládeži, ale i libreta k operám.

Památky: Na návrší nad návsí stojí na místě staršího gotického kostela, zničeného r.1724 požárem, barokní jednolodní kostel sv. Jakuba, postavený téhož roku. V jeho průčelí jsou v nikách plastiky sv. Prokopa a Vojtěcha. V nice v závěru kostela pak socha sv.Kryštofa. Stavba prošla renovací r.1948 a v letech 1993-1994 dostala novou střešní krytinu. Severně od kostela stojí zvonice s hodinami . Původně starší stavba byla barokizována.
Za zmínku stojí i památník padlým z 1. světové války podle návrhu arch.Dufka z Hořic z roku 1924 a s připojenou deskou jmen padlých ve 2.světové válce.